mailová akce proti měření rychlosti obecní policií

Pokec k všemu možnému mimo Prosek – rady porady, kde co sehnat, vtipy atd.

Moderátor: odjinud

Odpovědět
MSG
Běžný uživatel
Příspěvky: 101
Registrován: pon čer 09, 2008 10:08

mailová akce proti měření rychlosti obecní policií

Příspěvek od MSG » stř bře 16, 2011 14:28

Zdravím,

jak asi víte, dle novely zákona č. 361/2000 Sb. „O provozu na pozemních komunikacích“ dostávájí obecní policie opět možnost měřit rychlost bez asistence Policie ČR i značky na měření upozorňující. V minulosti s tím byla řada problémů, které vyústily v to, že jim tato pravomoc byla odňata. Nyní, i když tyto problémy nikdo nevyřešil, se vše vrací do původních kolejí.

Proto navrhuji oslovit mailem naše senátory aby tento návrh poupravili tak, že to tam nebude.

K dnešku (16.3.2011) je stav takový, že zákon prošel už jak poslaneckou sněmovnou tak i senátem. Uázalo se ale, že s chybou, takže se bude hlasovat znova. Předpokládá se z formálních důvodů, nicméně tím se celá věc otevírá a to možná naposledy.

Jsem tedy pro to, aby každý kdo je proti tomu, že by obecní policie mohly měřit rychlost, poslal níže uvedený textu svému senátorovi. Současně prosím abyste tento příspěvek přeposílali dál. Myslím, že když každý senátor dostane pár desítek mailů, tak začne o tom aspoň trochu přemýšlet. A pokud to nevyjde, napsal bych i prezidentovi.

Jo, kdo chce bulet, že to stejně nic nezmění, ať jde bulet jinam.

Text mailu:

Vážený pane senátore [doplň jméno],
[nebo:] Vážená paní senátorko [doplň jméno]
,

obracím se na Vás – senátora mého volebního obvodu – ve věci schvalované novely zákona č. 361/2000 Sb. „O provozu na pozemních komunikacích“.

Jde konkrétně o ustanovení umožňující obecním a městským policiím měřit rychlost bez umístění informační značky o tomto měření, dílo „dopravního experta“ poslance p. Humla z VV.

Jak víte, tuto možnost obecní policie již v minulosti měly. Po řadě excesů jim ale byla odebrána, protože spíše než k bezpečnosti provozu sloužila primárně jen jako další zdroj příjmů pro obec. Rychlost pak byla měřena v tomto duchu – těsně před hranicí obce, na železničních přejezdech (kde je již z vyhlášky omezená) a to i na nevyužívaných, či na úmyslně zlovolně vytvořených rychlostních omezeních. V tomto smyslu pak toto měření, na rozdíl od měření s označením, prevencí bezpečnosti, ale pouze represí.

Dalším problémem s tím spojeným je fakt, že obecní policie nepodléhají centrálnímu velení, ale starostovi obce. Tím je dáno, že často měří dvojím metrem – kde projede místí občan (tj. volič s hlasem ovlivňující starostovu židli) bez problému, jsou ostatní diskriminováni. Dochází tak k vzniku „států ve státě“ s malou možností odvolání se.

V minulosti se také ukázalo, že řada obcí najímala na měření soukromé firmy, pracující na ryze komerční bázi, tedy provizi z pokut. Má pak takováto firma primárně zájem na bezpečnosti na silnicích nebo na svých ziscích? A další věc – pro vymáhání pokut tyto firmy musely pracovat s citlivými údaji z registru vozidel a řidičů.

Další lobby s vlivem na obce jsou výrobci dopravního značení. Díky nim se obce mj. doslova hemží omezeními rychlosti na 40 nebo i 30 km/h a nejsou výjimkou i celé zóny se sníženou rychlostí. Je jistě opodstatněné, že obce chtějí chránit své občany, ale logika umísťování těchto značek často bohužel je: „chceme tam padesátku, tak tam dáme pro jistotu třicítku“. Dalším nešvarem jsou značky počátků a konců obcí (tj. rychlost 50km/h) daleko v polích před obcí samotnou.

Pokud to tedy shrnu, právo samostatného měření rychlosti obecními policiemi bez informačních značek bylo z výše uvedených důvodů zrušeno. V mezidobí se bohužel nic nezměnilo. Mám proto za to, že znovuzavedení této pravomoci povede jen k stejným problém jako v minulosti, tj. řadě sporů občanů s obecními policiemi, poškozování měřících zařízení a nenávisti na naše poslance a senátory, kteří toto dopustili.

Prosím Vás proto, abyste při rozpravě a hlasování o této novele v senátu, bral [alternativně: brala] v potaz i výše uvedené skutečnosti, kteří předkladatelé návrhu jaksi neprezentují. Měření rychlosti obecní policií není samozřejmě v principu špatné, bohužel ale vinou nedotaženého zákona spíše více problémů přinese, než vyřeší.

S přáním hezkého dne,
[vaše jméno], [bydliště - obec]


-----------
Kam posílat?
Seznam senátorů je uvden zde: http://www.senat.cz/senatori/index.php?lng=cz&par_2=2
Vyberte toho svého, podle vašeho místa bydliště.
MSG

nimha
Běžný uživatel
Příspěvky: 145
Registrován: čtv kvě 01, 2008 20:13

Re: mailová akce proti měření rychlosti obecní policií

Příspěvek od nimha » stř bře 16, 2011 14:32

Tak pod to se podepíšu taky!

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: mailová akce proti měření rychlosti obecní policií

Příspěvek od odjinud » pon kvě 30, 2011 8:58

Hm, tak jsem koukal, že to před časme prošlo a nevím zda už to nepodepsal i prezident... :(
odjinud

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“